Anizokori Göz Hastalığı

Anizokori gözbebeklerinin eşitsiz büyüklüğü ile karakterize bir durumdur. Bu tamamen zararsız bir durumun veya daha ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. 0,4 mm üzeri eşitsizlik önemli anizokori olarak kabul edilmektedir.

Gözbebeği ( pupil ) nedir?
Gözün renkli kısmı iris olarak adlandırılır. Bir çörek şekline benzer dairesel bir kas yapısı vardır. İrisin ortasında bulunan ve ışığın retinaya düşmesini sağlayan boş deliğe, gözbebeği denir. Aydınlık bir ortamda gözbebeği genellikle küçüktür. Karanlık bir ortamda ise gözbebeği büyür.

Farklı boyutlarda gözbebeklerinin olması normalmidir?
Normalde gözbebeği büyüklüğü her iki gözde aynıdır. Anizokori aynı anda var olan farklı boyutlardaki gözbebekleridir. Anizokori varlığı, normal ( fizyolojik ) olabilir, ya da altta yatan tıbbi durumun bir işareti olabilir.

Anizokori normal mi?
Nüfusun yaklaşık % 30’unda anizokori vardır. Anizokori miktarı gün- gün değişebilir ve hatta gözlerde geçiş yapabilir. Altta yatan tıbbi duruma bağlı değilse fizyolojik anizokori denir. Genellikle fizyolojik anizokoride, iki göz arasındaki gözbebeklerinin boyut farkı 0,4 milimetreyi aşmamalıdır. Daha büyük faklılıklar klinik açıdan önemli kabul edilmektedir. Ancak bir göz doktoru anizokorinin altta yatan tıbbi bir sorun nedeniyle olup olmadığını belirler. Anizokori ilk olarak parlak veya loş aydınlatmada daha belirgindir. Altta yatan nedenini belirlemekte yardımcı olur. Bir çocuğa göz doktoru tarafından tam bir göz muayenesi yapılır ve gözlerin hareket vizyonu, göz kapağı pozisyonu, gözlerinin önünde ve / veya arka kısımlarının sağlığını değerlendirir. Doktor gözbebeklerinin boyutunu, parlak ve loş ışıkta nasıl tepki verdiğini de değerlendirir. Değerlendirmeye göre, doktor göz damlaları ile ek testler yapmak veya laboratuvar ve radyolojik testler yapmak isteyebilir.

Gözbebeğinin çok büyük ya da çok küçük olup olmadığını nasıl anlaşılıyor?
Anizokorinin değerlendirilmesinde en önemli parçalarından biri anormal olan gözbebeğidir. Gözbebekleri arasındaki boyut farkı karanlıkta artarsa, diğer küçük gözbebeği de genişlemeyebilir ve buda anormalliktir.

Anormal büyük gözbebeğinin nedenleri nelerdir?
Adie’nin tonik gözbebeği sendromu ( ATP ) olabilir. Bu genellikle tek gözde başlar, genç erişkin kadınlarda en yaygın bir durumdur. Gözbebeği ışığa tepkisiz hale gelir. Bu durumda olan birçok kişi de derin tendon refleksleri azalmış ve yakına odaklanma sorunu olabilir. Anizokoride göz damlası kullanımıda geniş gözbebeğinin başka bir nedenidir. Bazı göz damlaları, göz bebeğinde bir genişletici etkiye sahiptir. Son olarak, üçüncü kranial sinir ( göz yuvasına beyinden gelen, göz kapağı pozisyonu, göz hareketi ve gözbebeği boyutunu kontrol eden sinir ) bir gözbebeği anormalliğine neden olabilir. Anizokoride bu durumda, genellikle genişleyen gözbebeği tarafında üst göz kapağı sarkması vardır. Buna ek olarak, göz normal hareket edebilir, fakat çift görme şikayeti olabilir. Üçüncü kranial sinir felci potansiyel olarak ciddi bir durumun belirtisi olabilir ve doktor farklı olasılıkları dikkate alabilir.

Anormal küçük ( miyotik ) gözbebeğinin nedenleri nelerdir?
Anizokoride göz içinde, travma veya başka bir nedene bağlı inflamasyon (itihabi reaksiyon) gözbebeğinin küçülmesine neden olabilir.Ayrıca horner sendromuda gözbebeğinin küçülmesine neden olur.

www.gozsitesi.com Anizokori

www.gozsitesi.com Anizokori

Bir önceki yazımız olan Ambliyopi – Göz Tembelliği Göz Hastalığı başlıklı makalemizde Ambliyopi, Ambliyopi nedir ve Ambliyopi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , , , ,

Anizokori Göz Hastalığı” için 17 yorum var

 1. Gözbebeği büyük uzğı görmede sıkıntı var…
  Tedavisi varmı nedir..
  Şimdiden teşekürler…

  1. Merhaba Aydın Bey, göz hastalıklarında tedavi süreçleri teknoloji ile birlikte çok ilerlemiştir. Fakat gözlerde ki herhangi bir sorunun birden fazla nedeni olabilir. Sizin gözleriniz için tedaviye geçmeden önce teşhis koymak zorunludur. Bu yüzden en yakın göz sağlığı kuruluşuna başvurarak bir göz hekimine muayene olmanızı öneririz. Muayenede teşhis koyularak tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Hocam bende behcet hastaligi var gozümdede bu olay mevcut. Gozümde daha ileri bozukluklar olur mu? İlaclari duzenli kullaniyorum

 3. Hocam meraba,Kardeşimin göz bebekleri aşağıda ikiside ama gormede herhangi bi sıkıntı yok.göz bebeğinin aşağıda olması neden kaynaklanıyor bu normal mi ve böyle hastalar var mi?

  1. Merhaba Elif Hanım, göz bebeklerinin normalden farklı olması bazı göz rahatsızlıklarının belirtisi olabilir. Şu an olumsuz bir durum yaşanmıyor olsa bile en yakın zamanda bir göz hekimine muayene olmanızı öneririz.

 4. Merhaba,

  Göz rahatsızlıkları ile ilgili, bazı sorularım var.

  Tecrübeli ve geniș kapsamlı bilgiye sahip olan göz doktoruyla, telefon aracılığıyla görüșmek istiyorum.

  Umarım bu mümkündür.
  Ilginize șimdiden teșekkürler ve görüșme dileğiyle.

  1. Merhaba Songül Hanım, sitemizde tıbbi tavsiyelerde bulunmuyoruz. Bu konuda sizin için en iyi yol uzman bir göz hekimine muayene olarak kendisinden bilgi almanız olacaktır. Çünkü muayene yapılmadan göz ile ilgili bir yorum yapılamaz.

 5. Hocam benim bebeğim 3 aylık saglik ocagigöz dibi muayenesi ne gidilmemiz söylendi gittik bebeğinin bir gözü diğerine göre gelişmemiş eksiklik var dedi göz bebeği yuvarlak değilde aşağıya doğru u şeklinde tedavisi nasıl olmalı çok korkuyorum

  1. Merhaba Ebru Hanım, teşhis ve tedavi yöntemi belirleyebilmek için bebeğinizin gözünde oluşan durumun neden kaynaklandığını ve gözlerin genel durumunu bilmek gereklidir. Bu yüzden ancak muayene sonrasında yeterli bilgi verilebilir. Göz hekiminizin muayene sonucunda verdiği bilgiden tatmin olmadıysanız farklı bir ya da iki göz hekimine daha muayene olmanızı öneririz.

 6. Bebeğim 3 aylık sağlık ocağının tavsiyesi üzerine göz doktoru na gittik goz bebegi biri yuvarlak diğeri gelişmemiş u şeklinde aşağı doğru nasıl tedavi edilir tedavisi varmı

  1. Merhaba Ebru Hanım, teşhis ve tedavi yöntemi belirleyebilmek için bebeğinizin gözünde oluşan durumun neden kaynaklandığını ve gözlerin genel durumunu bilmek gereklidir. Bu yüzden ancak muayene sonrasında yeterli bilgi verilebilir. Göz hekiminizin muayene sonucunda verdiği bilgiden tatmin olmadıysanız farklı bir ya da iki göz hekimine daha muayene olmanızı öneririz.

 7. Iyi gunler hocam ben 27 yasindayim 7 ay once kornea ameliyati oldum goz bebegi tam küçülmedi doktor dikislerin alindiktan sonra tekrar bi ameliyat yapmam gerekebilir sordum ne diye goz benegimi kucukmek icinmis bu normal mi

  1. Merhaba Ayşe Hanım, sorunuzun cevabı, kornea ameliyatını neden olduğunuza ve göz bebeğinizin hangi sebeple büyüdüğüne göre değişmekle birlikte, net olarak ancak muayene sonucunda verilebilir. Bazı göz ameliyatlarında ikinci bir düzeltme ameliyatı gerekebilmektedir. Fakat aklınızda bir şüphe bulunuyorsa farklı bir göz hekimine muayene olarak kendisinden bilgi almanız en doğrusu olacaktır..

 8. Hocam kolay gelsin benim sol göz bebegin biri buyuk biri normal. Büyük olan ışığa duyarsız. Pr. Doktara giyim özel le gittim. Üniversite hastanesinde prof. Doktora da gittim bana (pilosen) KULANMAMI SÖYLEDI ĞECECEK DEDI AMA ĞEÇMEDI dalmayı kullanıyorum göz bebegı ufalıyor ama 12 saat içinde yine büyüyor

  1. Merhaba Recep Bey, göz hekimlerinizin sizin için uygun gördüğü tedaviyi sonuna kadar uygulamanızı öneririz. Eğer bir düzelme olmazsa farklı bir hekime muayene olmalısınız.

 9. Merhaba bize böyle aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler benim bebeğim 4 aylık sol göz bebeği sağdakinden büyük dikkatli bakınca anlaşılıyor gün ışığında aynı oluyor yanlız gece büyük olduğu net farkediliyor aceba bu bir sorunmudur.

  1. Merhaba Sonita Hanım, öncelikle güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Bebeğinizin durumunda ise, anladığımız kadarıyla ancak dikkatli bakıldığında fark edilecek kadar küçük bir fark var ve bu denli farklar genellikle sorun çıkarmamaktadır. Fakat her insan gibi, bebeklerinde mutlaka 6 ayda bir göz muayenesinden geçmeleri gerekir. Her ihtimale karşı bebeğinizi uzman bir göz hekimine muayene götürmeniz en iyisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir