Blefarit Göz Hastalığı

Göz hastalıklarından blefarit göz hastalığı genelde birkaç sebepten oluşmaktadır. Bunlardan bazıları, kozmetik yada çeşitli göz ilaçlarının kullanılması, gözlerde bakterilerin çoğalması yada çok yağlı ciltlerde bakterilerin yer edip rahatlıkla temizlenememesidir. Bunun dışında bu göz hastalığı farklı virüslerin yol açtığı bir iltihap türüdür. Bu göz hastalığı gözlerin görmesini engellemez fakat kirpiklerin içeriye doğru kıvrılması ve sürtünmesiyle rahatsızlık verebilir. Gündelik yaşamımızda bize verdiği rahatsızlıkla olumsuzluklar yaşatabilir.

Bu göz hastalığı yukarıdaki tanımda olduğu gibi bir iltihap hastalığıdır. Her yaş grubundan ve cinsiyette meydana gelen blefarit göz hastalığı tedavi edilse de kendisini yenileyebilen bir hastalık türüdür.

Bu göz hastalığı bakterilerin çoğalması sonucu oluşan ön ve arka blefarit olmak üzere ikiye ayrılan bir rahatsızlıktır. Ön blefarit göz kapaklarının dışını etkilemektedir. Arka blefarit ise göz kapağının iç kısmını ilgilendiren bir türdür. Göz yaşı bezlerinin normal ve düzenli çalışmaması ile ilgilidir.

Blefarit göz hastalığıda diğer göz hastalıkları gibi kendini bazı belirtiler vererek gösterir. Bu göz hastalığı belirtilerini gözlerimizde yanma, batma, kızarma, sulanma ve kaşıntı gibi belirtiler vererek gösterir. Blefarit göz hastalığı gözlerin görmesini engellemez fakat farklı hastalıklara, özellikle arpacık veya şalazyon gibi rahatsızlıklara zemin oluşturur. blefarit göz hastalığında önemli olan gözlerin temizliğidir. Bu rahatsızlıktan şikayeti olanların mutlaka düzenli olarak göz temizliğini yapmaları gerekmektedir. Özellikle göz kapaklarının kenarları yumuşakça, göze sert müdahalede bulunmadan temizlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Arpacık Göz Hastalığı başlıklı makalemizde Arpacık, Arpacık göz hastalığı ve Arpacık nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir