Göz Bebeği İltihabı Göz Hastalığı

Göz bebeği iltihabının diğer bir adı iritistir. Göz bebeği iltihabı isminden de anlaşılacağı gibi göz bebeğinin iltihaplanması ile oluşan bir göz hastalığıdır. Önemsenmesi gereken bir göz hastalığı olan göz bebeği iltihabı, tedavi edilmediği taktirde körlüğe kadar gidebilen olumsuzluklara yol açacak ve kişinin gündelik hayatını kötü yönde etkileyecektir.

Göz hastalıklarından göz bebeği iltihabında gözler ışığa karşı çok hassas ve dayanıksızdır. Bu tip vakalarda hasta hiçbir şekilde uzun süre ışığa bakamaz. Genellikle bu tarz hastalıklarda belli başlı belirtiler görülür. Bunlardan en önemlisi ve şiddetlisi; sık sık baş ağrıları görülmesidir. Gözbebeği iltihabından şikayetçi hastalar baş ağrısının yanında sık sık göz sulanması durumuyla karşılaşırlar. Bununla birlikte gözlerde kızarma sorununu sıkça dile getirirler. Tabii ki iltihap gözlerde olduğu için gözlerin alt ve üst bölümlerinde ağrılar ve yanmalar hissedilir.

İritis hastalığının bazı dış sebepleri olabilir. Bunlardan en önemli nedenlerinden olan frengi ve şeker hastalığı ilk sıraları çeker. Ayrıca bu sebeplerin dışında göz iltihabına neden olan etkenlerin başında; diş çürükleri ve romatizma gelir.Bu rahatsızlıklar da gözbebeği iltihabına neden olan rahatsızlıklardandır. İltihabın nedenini öğrenmek tedavide de çok önemli bir rol oynar. Çünkü göz iltihabı göz hastalığındatedavi, hastalığa neden olan etkene göre şekillenir. Büyük ihtimalle damla tedavisiyle hastalık iyileşme seyrine girer. Bununla birlikte gözlerin dinlendirilmesi de çok önemlidir.

Yukarıdaki şikayetlere sahipseniz, kesinlikle kendi başınıza damla ve ilaç kullanmayınız. Mutlaka bir göz hekimine muayene olunuz.

Bir önceki yazımız olan Göz Tansiyonu - Glokom başlıklı makalemizde glokom, göz basıncı ve göz içi sıvısı hakkında bilgiler verilmektedir.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir