Göz Hastalıklarında Genetik Faktörler

Birçok göz hastalıkları, gözlerimizin maruz kaldığı fiziksel şartlardan oluşuyor. Fakat durum her zaman bu şekilde ilerlemiyor. Bazı göz hastalıkları da daha anne karnındayken oluşmaya başlıyor. Genetik faktörler, annenin yeterli beslenememesi, hamilelik sırasında vücuda alınan virüsler gibi olumsuz şartlar anne karnındaki bebeğin göz gelişimini olumsuz etkiliyor ya da bazı göz hastalıklarına sebep oluyor.

Bebeklik dönemlerinde en sık rastlanan göz hastalıkları genellikle doğumsal katarakt, glokom yani göz tansiyonu ve şaşılıktır. Bu üç göz rahatsızlığını da muayene etmeden belirlemek mümkün değildir çünkü yeni doğmuş bebeklerde katarakt ve glokom anne babanın anlayabileceği belirtiler vermeyebilir. Şaşılıkta ise, yeni doğum yapmış bebeklerin normal şartlar altında gözlerinde kayma olup, zaman içerisinde düzelecek yalancı şaşılık olabilir. Bunları tespit etmek için bebeğin mutlaka bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir.

İlk bebeklik sona erdiğinde artık dışarıdan gelen etki faktörleriyle gözler hasar görmeye başlar. Bu dönemde genellikle göz tembelliği, hipermetrop ve astigmat göz hastalıklarına sık rastlanır. Ergenlik dönemi başlarında ise miyop göz hastalığı yaygın olarak görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Güneş Gözlüklerinin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir