Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı – Lumineyes

Gözler temelde 4 çeşit renkten oluşur. Bunların tümü birer renk olmasına rağmen, renkli göz dediklerimiz mavi ve yeşildir. Bunların dışında da kahve rengi ve siyah gözler vardır. Zaten genelde de bu dört rengin farklı tonlarında göz renklerine sahibiz. Örneğin benim göz rengim ela dediğimiz, aslında kahverenginin bir tonu olan fakat bazı durumlarda farklı renkte görünen bir renkte. Bazı kişilerde gördüğüm griye dönük renklerde aslında yeşilin çok açık tonları olmaktadır.

Göze Renk Veren Madde Nedir?

Bu konuda wikipedia aşağıdaki gibi bir açıklama yapmış.

Sklera bir bağ dokusudur. Stroması beyazdır, fakat gözün ön kısmında şeffaftır ve bundan dolayı ışığın gözün içine girmesini sağlar. Bu şeffaf skleraya kornea adı verilir. Patolojide kornea şeffaflığını kaybedip göz rengini değiştirebilir ve skleranın rengi gibi beyazlaşma olur. Koroid bol pigment içeren bir damar tabaka dokusudur. Retina ise pigmentli bir epiteldir. İris iki dokudan oluşur. Bunlar koroid ve retinadır. Koroid ön tarafa doğru bakar ve retina arkaya doğru. Bundan dolayı göze rengini veren koroid dokusudur. Koroid ne kadar pigment içerirse gözün rengi o kadar siyaha döner ve ne kadar az pigment içerirse o kadar da açık renge döner (mavi). Bu akşınlığın neden göze kırmızı renk verdiğini açıklar. Akşınlık hastalığında melanosit hücrelerin ürettikleri melanin pigmentleri dışa dökmüyorlar. Böylelikle keratinosit hücreleri melanini alamıyorlar. Bu sitolojik bozukluk pigmentlerin epitelde yayılamamalarına ve dokunun çok açık renge sahip olmasına neden olur. Ama koroid bir damar tabakası olduğu için pigmentlerin renginin yerini kan rengi alır ve koroid, yani göz kırmızı renkte görünür. Hatta bazı fotoğraflarda sağlıklı gözlerin kırmızı olmalarının nedeni kan renginin yansımasıdır.

Bu bana biraz sıkıcı ve konumuzun özü için uzun geldi. Aslında olan şu, hepimizin en az bir kere adını duyduğu gözümüzün retina adında ki bölümü gözün arkasında doğru bakmaktadır. Retinanın hemen önünde ise Koroid isminde bir tabaka bulunmaktadır. Bu Koroid tabakası ise pigmentlerden oluşmaktadır. İşte gözümüzün renkli görünen kısmı bu pigmentlerdir. Bu bölümdeki pigmentler ne kadar çoksa göz o kadar siyah, ne kadar azsa o kadar mavi renk olur. Bunun arasında da diğer renklere sahip olur. Bu yüzdendir ki, açık renk gözlü kişilerin gözleri güneş ışığına karşı daha hassastır.

Peki Göz Rengini Neden Değiştirelim ki?

Evet bu kritik bir soru.. Bu yazıyı yazan şahsım adına gerçekten böyle bir işleme ihtiyaç yok. Ama internette sıkça gördüğüm, hatta kendi sosyal çevremde de göz rengini değiştirmek isteyen en az üç beş kişi olduğunu düşünürsek, gerçekten bu işleme talep var gibi görünüyor. Peki neden insanlar göz rengini değiştirmek isterler?

Bu sebeplerin en başında, belki de tek sebep olarak görsel kaygılar gelmektedir. Görsel derken, sizinde tahmin edeceğiniz gibi bu, görmek eylemiyle ilgili değil. Daha iyi görünmekle ilgili bir sorunsal. Göz rengini değiştirmek isteyen kişiler, ki hemen hemen tamamı kahverengi gözlerden, daha açık gözlere geçmek isteyenler, kendilerine daha çok yakışacağını düşündükleri için ve kendilerini daha iyi hissedecekleri için bu operasyonu istemektedirler.

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü?

Evet göz rengini değiştirmek bir takım lazer işlemleriyle mümkün. Göz rengini değiştiren operasyonların ismi artık daha sık duyulmaya başlandı. Şu an yüksek ücretlere yapılsalar da, kısa süre sonra daha makul ücretlere ve çok yaygın olarak işlem göreceğe benziyor. Bu yöntemlerin arasında da en çok tercih edileni Lumineyes isimli lazer işlemidir.

Lumineyes ile Göz Rengi Nasıl Değişir?

Lumineyes, özel bir frekansta çalışan lazer ışını sayesinde, irisin üst katmanındaki kahverengi pigmentle 20 saniyede yok ediliyor. iki üç haftalık bir süre sonunda da göz tamamen maviye dönüyor. Sık sık pişmanlık yaşayanlar içinse, sadece kahverengiden maviye dönüşümlerde uygulanabilen bu işlemin geri dönüşü maalesef yok. Çünkü kahverengi dokunun yeniden oluşabilmesi mümkün değil.

Göz Rengi Değiştirme Güvenli Bir İşlem mi?

ABD’li oftalmolog Gregg Homer tarafından geliştirilen Lumineyes adlı lazer teknolojisiyle göz rengini değiştirmek çok yeni bir yöntem. Deneme aşamasında olduğundan insan gözüne zararsız olduğu henüz kanıtlanmadı. Yöntemin, uzun vadede ne gibi yan etkiler doğuracağı bilinmese de göz tansiyonu ve katarakt riskini arttıracağı su götürmez bir gerçek.

iris tabakasının en önemli fonksiyonu, gözü parlak ışıktan korumaktır. Koyu renk gözlü insanlar, güneş ışığına daha dayanıklıdır. insanların yüzde doksanının koyu renk göze sahip olduğunu düşünürsek, renkli gözün, estetik görünmesi dışında hiç bir artısı yoktur. Ki bu estetik konusu da kişiden kişiye değişmektedir.

En güzel olan, doğal olandır diyerek bu yazımı tamamlıyorum. Bu konuda veya gözlerimiz ile ilgili herhangi bir konuda aklınıza takılan konuları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Bir önceki yazımız olan Göz Hastalıkları Belirtileri ve Erken Teşhis başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , ,

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı – Lumineyes” için 46 yorum var

  1. Merhaba Mert Bey, farklı kurumlarda yapılan işleme göre fiyat değişmektedir. Bizim yazımızda da olduğu gibi göz hekimleri tarafından genel kanı, bu işlemin çok sağlıklı olmadığıdır. Gözleriniz ile ilgili herhangi bir sağlıksal sorununuz bulunmuyorsa, göz renginizi değiştirmek için lens kullanımı en sağlıklı yoldur. Sağlıklı günler dileriz.

 1. Benim gözlerim yeşil ama sol gözümün rengi sağ gözümden daha açık farklı renk bende bundan rahatsız oluyorum acaba bi çözümü varmıdır lütfen bana yardımcı olun teşekkür ederim.

  1. Merhaba Sibel Hanım, gözlerinizdeki renk farkını düzeltmek için öncelikle neden kaynaklandığını öğrenmek gerekir. Bunun için bir göz hekimine muayene olarak bu durumun sebebini öğrenmelisiniz. Hekiminiz gerekli gördüğü tedavi yöntemler hakkında veya bu durumun nasıl düzeleceği konusunda sizi aydınlatacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  1. Gözlerinizdeki renk farklılığının sebebi heterokromi olabilir. Bunu göz muayenesi sonucunda öğrenebiliriz. Bu gibi durumlarda bir operasyon önerilmez çünkü sizin durumunuz sağlıksal olarak bir risk teşkil etmemektedir. Gözlerinizde şu anda renk farklılığı olduğu için, göz rengi değiştirme işlemi yaptırsanız bile gözlerinizin rengi tamamen aynı olmayacaktır. Yine de sizi görmediğimiz için yazdıklarımız bir fikirdir, en kesin sonucu bir göz hekimine muayene olduğunuzda öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  1. Merhaba Serhan Bey,

   Lazer ile göz değiştirme operasyonu sonucunda kahverengi gözlerin rengi açılabilmektedir.

   Sağlıklı günler dileriz.

 2. benim gözlerim yeşil fa<kat ben mavi istiyorum koyu yeşil benimkiler bunu doğal bir yol ile çözümü yokmu biyokinezi diye bir şey duydum bu ararkar

 3. benim gözüm sağlıklı fakat lens istemiyotum ve kalıcı olarak göz rengimi yeşilin acık tonu olsun istiyorum.ne kadar para gerekli?ve her yerde yaptirmak mumkunmudur?

  1. Merhaba, göz rengi değiştirme operasyonunda gözler ancak mavi rengin tonlarına dönebilmektedir. Biz işlemi önermediğimiz için fiyat bilgisi paylaşamıyoruz. İnternetten işlemin yapıldığı kurumları bularak, kendilerinden fiyat alabilirsiniz.

  1. Merhaba Selin Hanım, göz rengi açma işlemi için ücretlendirme değişkenlik göstermektedir. İnternette bu işlemin yapıldığı kurumları bularak kendilerinden fiyat alabilirsiniz.

  1. Merhaba Karen Hanım, göz rengi değiştirme operasyonunda bu mümkün fakat şu an için çok önerilmeyen bir operasyondur. Göz rengi değiştirme operasyonunun yapıldığı yerleri internette arama yaparak öğrenebilirsiniz.

 4. Merhabalar sadece mavi göz rengine mi dönüş var yeşil olması mümkün mü ???

  1. Merhaba Şevval Hanım, göz rengi değiştirme operasyonunda koyu renk gözler mavi renge dönebiliyor fakat şu an için yüzde yüz güvenli bir operasyon olmadığı için önermiyoruz.

  1. Merhaba Gamze Hanım, göz rengi değiştirme operasyonu henüz yüzde yüz güvenli sayılan bir operasyon değildir. Bu yüzden biz şu an için önermiyoruz. Yine de bu operasyonu yapan kliniklere ulaşmak için internette arama yapabilirsiniz.

  1. Merhaba Mehmet Ali Bey, bu işlemin fiyatı kurumdan kuruma değişmektedir. Bu yüzden internette arama yaparak fiyat araştırması yapabilirsiniz.

  1. Merhaba Ceren Hanım, bu operasyon tüm sağlık çevrelerinde olumlu olarak görülmediği için biz önermiyoruz. İnternette arama yaparak bu işlemin yapıldığı kurumlara ulaşabilirsiniz.

  1. Merhaba Filiz Hanım, gözlerin renk farkı için bir uygulama bulunmuyor. Göz hekiminize danışarak lens kullanımını deneyebilirsiniz.

  1. Merhaba Mehmet Bey, göz rengini sarı renge dönüştürmek mümkün değildir. Ancak renkli lenslerle gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Merhaba Sevcan Hanım, göz rengi değiştirme operasyonunu önermediğimiz için fiyat bilgisi paylaşamıyoruz. Fakat internette arama yaparak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhabalar;
  Kahverengi göz rengine sahibim ve lazer tedavisi ile iris bölgesindeki kahverengi pigmetleri aldırmak istiyorum kısacası mavi göz sahibi olmak istiyorum. Bunu için hangi kuruluşlara başvurmam gerekiyor.

  1. Merhaba Fatih Bey, göz rengi değiştirme operasyonu bizim tavsiye etmediğimiz bir işlemdir. Bununla birlikte internette arama yaparak bu operasyonun yapıldığı kurumlara ulaşabilirsiniz.

 6. Ben op. Dr….. … nin göz estetiği yaptıgını biliyorum sanırım facebook sayfasında göz rengini lumineye yöntemi ile değiştirmeye başlayan ilk doktor, ordan bakabilirsiniz

  1. Merhaba Ferhunde Hanım, söz konusu işlem genel hatlarıyla doğruluğu konusunda tartışmalıdır. Maalesef hekimden hekime değişebilecek bir konu değil.

 7. ben yaptırmayı duşunuyorum dr…. ..’ye ,ablam ona blefaroplasti yaptırmıştı, … diye bir teknik geliştirmiş.

  1. Merhaba Reyhan Hanım, söz konusu işlem genel hatlarıyla doğruluğu konusunda tartışmalıdır. Maalesef hekimden hekime değişebilecek bir konu değil.

  1. Merhaba İsmail Bey, göz rengi değiştirme işlemlerinde koyu renk gözler açık renge çevrilmektedir. Sizin yeşil gözlerinizi mavi renge çevirmek için numarasız lens kullanabilirsiniz.

  1. Merhaba Figen Hanım, Avrupa ve Amerika’da göz hekimleri bu operasyonu gerçekleştirmektedir. Fakat tıp alanında ileri olan ülkelerde işlemin sağlığa uygunluğu sorgulanmaktadır.

  1. Merhaba Hilal, göz hekiminiz uygun gördüğü taktirde lens takmak için bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Fakat lens kullanımı ve bakımı biraz zahmetli bir işlem olduğu için genellikle 12 yaşından küçükler için çok önerilmiyor. Düzenli ve bakımlı olunduğu zaman kullanılabilir.

 8. Merhaba ben 1 bucuk ay sonra miyop olan gözlerim için lazer ameliyatı olacağım gözlerim kahverengi acaba göz rengimde bi değişim olur mu şimdiden tskler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir