Göz Seğirmesi ( Göz Seyirmesi )

Bir çok zaman gözlerimizde dışarı doğru kısa aralıklarla bir baskı veya içeride bir bölüm sanki kalp atışı gibi atıyormuş hissi yaşarız. Kimi zamanda sık aralıklarla göz kapaklarımız kendiliğinden kapanıp açılır. Bu duruma göz seğirmesi veya göz seyirmesi denir. Göz seğirmesine biraz daha yakından bakıp, göz seğirmesinin ne olduğu, neden olduğu ve göz seğirmesinin nasıl geçeceği hakkında biraz daha geniş bilgi verelim.

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz seğirmesi tıbbi olarak göz kaslarının istemsiz olarak hareket etmesidir. Genellikle tek gözümüzde olur ve göz kapağımızın kontrolümüz dışında hareket etmesiyle oluşur. Göz seğirmesi yaşayan kişiyi çok rahatsız etmekle birlikte bazen dışarıdan fark edilecek kadar artış gösterebilir. Bazı durumlarda bir kaç dakika gibi kısa sürelerle meydana gelir ve kendiliğinden geçer. Bazende günler – haftalar hatta aylarca süren göz seğirmeleri vardır. Uzun süren göz seğirmelerinin farklı bir rahatsızlığın sonucu olduğu düşünülmeli ve göz hekimine muayene olunmalıdır. Bazı durumlarda göz seğirmesinin sebebi nörolojik olabilir. Bu durumlarda göz hekiminiz sizi gerekli bölümlere yönlendirecektir.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesinin çok fazla sebebi olabilir. Bu yüzden göz seğirmesi yaşayan kişiyi yine en iyi kendisi bileceği için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Göz seğirmesinin oluştuğu dönemlerde aşağıdaki belirtilerden hangilerini daha sık yaşadığınızı düşünerek, eğer normalden fazla yaşamışsanız bu konuda önlem almanız yeterli olacaktır.

Stress Sebebiyle Göz Seğirmesi

Göz seğirmesi yaşadığınız dönemlerde ekstra bir stress yaşadınız mı? Çünkü stress göz seğirmesinin ilk sebeplerinden biridir. Yaşadığımız aşırı stress göz kaslarımızın istemsiz çalışmasına sebep olur ve göz seğirmesi yaratır. Bu seğirme stressli dönemimizin bitmesinden sonra da devam edebilir. Genellikle öğrencilerin sınav dönemlerinde, çalışan kişilerin iş yerlerinde yaşadığı olumsuz durumlarda veya maddi sıkıntı geçiren kişilerde sıkça görülmektedir. Yaşadığımız stressi kendi başımıza yenemiyorsak mutlaka profesyonel bir destek almalıyız. Çünkü yaşadığımız stress sadece göz seğirmesine değil, çok daha farklı ve ciddi sorunlara yol açabilecektir.

Kafein ve Benzeri Maddeler Sebebiyle Göz Seğirmesi

Günümüzde bir çok kişi sabahları uykusunu açmak için veya önemli bir iş yaparken dikkatini daha rahat toplamak için kahve veya içerisinde kafein olan ürünleri tüketmekteler. Kafein zihni açan ve kişiyi daha uyanık – zinde yapan bir maddedir. Fakat şunu bilmeliyiz ki, vücudumuzun kendiliğinden üretmediği veya vücudumuzun işleyişine herhangi bir katkı yapmayan tüm maddeler bizim için zararlıdır. Kafein ve benzeri maddelerinde tüketim sınırından fazlasını tüketmek bizi huzursuz ve mutsuz yapacaktır. Bu sınır aşıldığında vücudumuzun vereceği ilk tepkimelerden biri de göz seğirmesi olacaktır. Bu gibi bir durumla karşılaştığımızda kafein alımını bırakırsak, yaklaşık üç – dört saat gibi bir sürede göz seğirmemiz geçecektir.

Mineral ve Vitamin Eksiklikleri Sebebiyle Göz Seğirmesi

Yeterli düzeyde beslenememek göz seğirmesine sebep olabilir. Özellikle magnezyum yetersizliğimiz varsa bu durumu yaşamamız olasıdır. Vücudumuzda neyin eksik olduğunu tabii ki biz dışarıdan bilemeyiz. Bu yüzden basit bir kan testi yaptırarak mineral ve vitamin oranlarımızı kontrol ettirebilir, eksik olanları besin takviyesiyle tamamlayabiliriz. Böyle bir durumda oluşan göz seğirmesi, dengeli ve yeterli beslenmeye başladıktan sonra en geç bir hafta içeride kaybolacaktır.

Göz Kuruluğu Sebebiyle Göz Seğirmesi

Göz seğirmesinin en yaygın sebeplerinden biri de göz kuruluğudur. Göz kuruluğunun genel sebepleri çok uzun saatler bilgisayar, telefon, televizyon gibi ekranlara bakmak, gözlerimize uygun olmayan lensleri kullanmak, kullandığımız bazı ilaçların yan etkileri, gözün güneş ışığına olan hassasiyetinin fazla olması ve tıbbi bazı sebepler sayılabilir. Böyle bir durumda göz hekiminiz, göz kuruluğunuzu önleyecek damlalar verecektir. Bunları düzenli kullanmanız halinde bir hafta gibi bir sürede şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Yorgunluk Sebebiyle Göz Seğirmesi

Kişiden kişiye değişmekle birlikte günde herkesin ortalama sekiz saat uyuması gerekir. Bu uyku süresince vücudumuz yenilenir ve tazelenir. Güne deşarj olmuş olarak başlarız. Eğer gece uykumuzu iyi alamamışsak bir sonraki güne yorgun başlarız. Özellikle dikkat gerektiren işlerde çalışanların, yoğun ders programı olan öğrencilerin veya bilgisayar ekranına uzun süre bakması gereken kişilerin gözleri normalden çok daha fazla yorulur. Bu yorgunluk ise göz seğirmesine sebep olmaktadır. Böyle durumlarda gözlerimizi kapatarak on dakika boyunca dinlendirmeliyiz. Normalden daha çabuk yorulan gözler içinse bir göz bozukluğundan söz edilebilir. Eğer gözlerinizi yeteri kadar dinlendiriyorsanız fakat hala yorgunluk hissediyorsanız bir göz muayenesinden geçme zamanınızın geldiğini söyleyebiliriz.

Kullanılan İlaçlar Sebebiyle Göz Seğirmesi

Kullandığımız bazı ilaçların içerisindeki maddeler göz seğirmesine sebep olabilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaşırsanız kullandığınız ilaçların prospektüslerini mutlaka okuyun. Burada belirtilen yan etkilerden göz ile ilgili bir husus varsa, ilacı öneren hekiminize başvurun. Hekiminiz ilacınızı değiştirecektir. Bu tarz ilaçların yan etkileri kişiden kişiye değişir. Bazı kişileri hiç etkilemezken bazı kişileri etkileyebilir. Bu yüzden önemli bir konudur.

Göz Seğirmesinin Tedavisi

Göz seğirmesi yaşadığımız durumlarda bunu mutlaka takip etmeliyiz. Eğer üç günden uzun süren göz seğirmeleri yaşıyorsak yukarıda bahsettiğimiz durumları yaşayıp yaşamadığımızı düşünmeliyiz. Eğer bu sebeplerden birini veya bir kaçını yaşadıysak bu konuda önlem alabiliriz. Eğer hala göz seğirmemiz geçmiyorsa mutlaka bir göz hekimine danışmalıyız.

Göz hekimi gözlerimizi kontrol edip, gözlerimizde seğirmeye sebep olabilecek bir durum olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer göz kuruluğu gibi bir durum varsa göz damlası ile tedavi yoluna gidecektir. Göz seğirmemizin sebebi göz kusurları yani miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozukluklarıysa bu konuda sizi bilgilendirecektir. Eğer göz hekiminiz, göz seğirmenize herhangi bir sebep bulamadıysa sizi nöroloji bölümüne yönlendirebilir. Burada yapılan kontroller sonucunda herhangi bir bulguya rastlanmazsa psikolojik olarak göz seğirmesi yaşadığınız sonucuna ulaşılabilir. Farklı yatıştırıcı ilaçlarla bu durumun önüne geçilir.

Bir önceki yazımız olan Trahom Göz Hastalığı başlıklı makalemizde Trahom, Trahom geçer mi ve Trahom göz hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir