Homonim Hemianopsi Göz Hastalığı

Hemianopsi veya hemianopi dikey orta hat sol veya sağ taraftaki görme alanı kaybıdır. Bu bir gözü etkilediği gibi, genellikle her iki gözüde etkileyen bir durumdur. Homonim hemianopsi veya hemianopsi, her iki gözün aynı tarafta görme alanı kaybıdır. Beynin sağ yarısı her iki gözün sol yarı alanlarını, beynin sol yarısı ise her iki gözün sağ yarı alanlarını görmesini sağlar. Bu yolların biri hasar gördüğünde, ilgili görme alanı kaybolur.

Nedenleri nedir?
Homonim hemianopsi konjenital ( doğuştan ) olabildiği gibi genellikle felç, travma, tümörler, enfeksiyon ya da beyin hasarı ile ortaya çıkar.Vasküler ve neoplastik ( malign veya benign tümörler ) optik sistemden lezyonlar (doku bozukluğu ), görsel korteksin ( beyinde görsel uyarıları alan kısım ) bir kontralateral ( iki karşı bölümüyle ilgili olarak ) Homonim hemianopsi’ye neden olabilir. Beynin sağ tarafında yaralanma, her gözün sol görsel alanlarını etkileyecektir. Daha fazla posterior serebral lezyon, daha simetrik ( ahenkli ) eşsesli ( aynı adı veya tanımı olan ) hemianopsi olacaktır . Örneğin, sağ optik sisteminde lezyon olan bir kişi artık nesnelerin sol tarafını görecektir. Sağ oksipital lob’un (görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lob ) hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur. Beyin ( özellikle parietal lob ) sağ tarafında bir felç, Homonim hemianopsi meydana getirmesine ilave olarak, aynı zamanda yarı alan ihmal sendromuna neden olabilir.Geçici eşsesli hemianopsi mutlaka inme anlamına gelmez. Örneğin, aura’lı migren (kısa süreli hissedilen duyumlar ve semptomlar) aşamasını teşkil edebilir. Hareketli bir scintillating skotom ( görme kaybı, kısmi görme alanının bir kısmını etkileyen kör nokta ) eş zamanlı varlığı, ancak aynı zamanda serebral ( beyine ilgili ) kanseri olabilir. Migren düşündürücüdür. Bilgisayarlı tomografi ( CT taraması) veya MR araştırması gereklidir. İnme, tümör, yapısal lezyon veya demiyelinizasyon (sinir liflerinin etrafını saran myelin tabakasının kaybı ) eşsesli hemianaopsi (karşıt görme alanı kaybı ) nedenidir.

Etkileri nedir?
Sağ eşsesli hemianaopsi ile görülen Mobilite ( hareketli ) eşsesli hemianaopsi olan insanlar için zor olabilir . Hastalar sıklıkla alan kaybı tarafında engelleri göremediği için, darbelerden kollarında ve bacaklarındaki morarmalardan, şikayet ederler. Eşsesli hemianaopsi olan kişiler genellikle kalabalıklar içinde rahatsızlık hissederler. Bu durumda olan bir hastanın eksik tarafındaki görme alanına nesneler ya da insanlar girer. Göremediği için sık sık çarpmalar yaşanabilir.

Görme alanı iyileştirme nasıl olur?
Prizmalar veya ışık bükme, hemianaopsi hastalarda yıllardır tatbik edilmiştir. Alanı genişletirler. Yüksek güç Fresnel ( ” sopa – on ” ) prizmalar ince ve hafif olduğu için yaygın olarak kullanılır ve kesme gözlük lens üzerinde farklı pozisyonlarda yerleştirilebilir.

Periferik (kenarında, çevresinde, dışında ) prizma gözlük yarı alan görsel bozuklukları olan hastaların görme alanını genişletmek ve görme fonksiyonunda değişkenlik sağlar. Prizma gözlükler değişken şekil ve tasarımları ile, yüksek güç prizmalar dahil, alanı geliştirme potansiyeline sahiptir. Üst ve alt yatay bant prizma gözlükler bazı özel örnekleridir. Bu yüksek güç prizmalar engellerden kaçınma ve algılama olmayan kör alana yapay periferik görme yaratırlar .

 

Bir önceki yazımız olan Hipermetrop Göz Hastalığı başlıklı makalemizde Hipermetrop düzelir mi, Hipermetrop göz hastalığı ve Hipermetrop gözlükle düzelir mi hakkında bilgiler verilmektedir.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir