Keratokonus Göz Hastalığı

Göz hastalıklarından keratokonus göz hastalığı, göz korneasının olduğundan daha ince ve sivri bir hale gelmesiyle oluşur. Bu incelmenin ve sivrileşmenin sebebi ilerleyici miyop ve astigmattır. Bu göz hastalığı ergenlik dönemiyle birlikte kendisini göstermeye başlar ve kırklı yaşlara kadar ilerleyebilir.

Keratokonus göz hastalığının en büyük sebeplerinden biri genetik oluşumdur. Bunun dışında daha az rastlanan göz ovuşturma, alerjiler, mikrobik faktörler ya da sadece miyop ve astigmat oluşumu bu göz hastalığına sebep olabilir.

Gözlerinizde devamlı suretle kaşıntı ve alerji durumu, miyop ve astigmat, gözlük kullanmanıza rağmen görüşünüz net değilse keratokonus hastası olabilirsiniz. Buna benzer belirtiler alıyorsanız mutlaka bir göz hekimine başvurunuz. Keratokonus göz hastalığı tedavi yöntemlerinin araştırılmasından önce keratokonus hastalığının ne kadar ilerlediği gözlemlenir. Hastalığın sürekli bir ilerleyişi yoksa ve durağan bir tablo çiziyorsa görme bozukluğunu tedavi edici önlemler alınır ve üç ay süreyle kornea haritaları alınarak kontrol edilir.

Eğer keratokonus göz hastalığı ilerleyen bir süreç izliyorsa ve durum daha kötüye gidiyorsa farklı tedaviler uygulanır. Bu tedaviler iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama ilerleyişi durdurmak üzerine uygulanan tedavilerdir. İkinci aşama ise görmeyi düzenleyici çalışmaların yapıldığı aşamadır. Birinci aşama olan ilerlemeyi durdurucu aşamada korneal çapraz bağlama tedavisi uygulanır. İkinci aşama olan görme durumunu düzeltme aşamasında ise cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler olmak üzere iki şekilde tedavi uygulanır. Cerrahi yöntemlerde kornea içi halkalar ve lazer tedavisi uygulanabilir. Cerrahi olmayan yöntemlerde ise gözlük ve keratokonus için özel üretilmiş lensler ile tedavi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Katarakt Göz Hastalığı başlıklı makalemizde Katarakt, Katarakt ameliyatı ve Katarakt göz hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir