Ptosis – Göz Kapağı Düşüklüğü Göz Hastalığı

Göz kapağı düşüklüğü göz hastalığının diğer bir ismi ise ptosis göz hastalığıdır. Göz kapağı düşüklüğü tek göz kapağının veya iki göz kapağının birden normalden daha aşağıda olmasıdır. Ptosis göz hastalığı bebeklerde, gençlerde ve yaşlılarda olmak üzere her yaşta görülebilir.

Göz kapağı düşüklüğü göz hastalığının farklı sebepleri vardır. Bunlar arasında en çok rastlanan sebepler göz kapağını kaldıran kaslarla ilgili olanlarıdır. Eğer göz kapağı düşüklüğü doğuştan gelen bir durumsa söz konusu göz kapağını yukarıda tutan kaslar gelişmemiş veya az gelişmiş olabilir. Diğer sebeplerin başında göz ameliyatları sonucu düşük göz kapağı sorunları oluşmuş olabilir. Yaşlılıkta göz kapaklarımızın düşük görünmesine sebep olan diğer bir faktördür. Gözlerimizdeki kaslarla ilgili olmayan sebepler ise şeker hastalığı, felç, kanser, beyin tümörü gibi kas gruplarını etkileyen rahatsızlıklar olabilir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavi yöntemi genellikle ameliyat olmaktadır. Farklı ve çeşitli ameliyat türleri olmakla birlikte en yaygın olarak yapılan ameliyatlar, levator rezeksiyonu ve frontale asma tekniğidir. Levator rezeksiyonu genelde göz kapağı kasları yeterli düzeyde olan ve çalışan kişiler için tercih edilmektedir. Bu yöntemde, göz kapağından kesi atılarak göz kapağı kası kısaltılır ve kapak tekrar dikilir. Frontale asma tekniğinde ise genellikle doğuştan göz kapağı düşüklüğü yaşayan veya göz kapağı kası normalden daha az gelişmiş ve yetersiz kişilere uygulanmaktadır. Bu teknikte ise silikon bir bant yardımıyla göz kapağı içeriden yukarı doğru kaldırılır. Bu operasyonların süresi tek göz kapağı için yaklaşık on beş – yirmi dakika kadardır. Bir hafta kadar dikişler gözde kalır ve dikişler alındıktan sonra hasta normal hayatına dönebilir.

Bir önceki yazımız olan Presbiyopi Göz Hastalığı başlıklı makalemizde Presbiyopi, Presbiyopi göz hastalığı ve Presbiyopi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir