Renk Körlüğü Göz Hastalığı

Renk körlüğü genel olarak renkleri ayırt etmede ve rahat görmede oluşan bozukluk olarak tanımlanabilir. Renk körleri bazı renkleri göremez ve bu renkleri ancak yoğunluklarına göre seçebilirler. Oranla en çok seçilemeyen renkler kırmızı ve yeşil renklerdir. Küçük bir oranda ise hiçbir renk seçilemez ve her şey siyah – beyaz olarak görülür.

Renk körlüğü en çok erkeklerde görülmektedir. Yaklaşık her yirmi erkekten birinde renk körlüğü vardır. Kadınlarda bu oran daha iyimserdir. Kadınlarda ise her iki yüz kadından biri renk körü olmaktadır. Renk körlüğünün aşamaları olduğu için çoğu kimse renk körü olduğunu çok bariz anlamayabilir. Gündelik hayatını etkilemiyorsa bunu bilmeden hayatına devam edebilir.

Renk körlüğü hastalığı karşımıza genellikle kalıtsal olarak çıkmaktadır. Ender olmakla birlikte bazı zamanlar ise retina hasarları da renk körlüğüne sebep olmaktadır. Bu hastalık genel olarak görme merkezimizdeki bir molekülün eksik olmasından kaynaklanır ve kırmızı, yeşil ve mavi renklerden birini ya da hepsini görmeyi etkiler. Aslında renkleri görmemiz gözlerimizde bulunan renk konileri sayesinde olur. Gözümüzde yukarıda saydığımız her renk için ayrı ayrı renk konileri vardır. Bu konilerin eksikliği o rengi göremememize neden olur. Bu konilerden tamamı eksikse hiçbir renk görülemez ve her şey siyah – beyaz görülür.

Renk körlüğünün yüzde yüz başarılı bir tedavi yöntemi yoktur fakat son yıllarda büyük oranda uygulanan Kromojen Haploskopik lensler ile daha iyi görüş kalitesi sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ptosis – Göz Kapağı Düşüklüğü Göz Hastalığı başlıklı makalemizde göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı düşüklüğü geçer mi ve göz kapağı düşüklüğü neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.
Daha çok konuya erişmek için Anasayfamızı inceleyebilirsiniz.

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir